Roosje van Dam 1885-1943
Roosje van Dam* werd geboren in Groningen op 26-08-1885.
Zij was de jongste van de 7 kinderen van Fredrik van Dam en Clasina de Bruin.
Hun 2e kindje heette ook Roosje maar overleed helaas al na 4 maanden in 1877.
Roosje was vrijgezel want mannen vond zij maar een 'bongel' aan het been.
Zij bleef in het ouderlijk huis wonen tot, na het eerder overlijden van haar moeder op 26-12-1909, ook haar vader overleed op 09-02-1927.
Na het overlijden van haar vader heeft Roosje een week lang bij haar broer Alexander (Sannie) van Dam gelogeerd.Om nog onbekende redenen werd ze vervolgens opgenomen in Sanatorium 'Rustoord' waar ze verbleef in Paviljoen Hanna voor 1e klas patiënten. Dit was een open afdeling van de Joodse Psychiatrische Instelling Apeldoornsche Bosch. (Meer informatie over het Apeldoornsche Bosch is ook te vinden op de website van Oud-Apeldoorn) |
Het lot van Roosje is verbonden aan dat van alle andere (tijdelijke) bewoners en een deel van de verzorgers van het Apeldoornsche Bosch.
De inrichting werd in de nacht van 21 op 22 januari 1943 door de nazi’s ontruimd en zij werden weggevoerd om nooit meer terug te keren.
Roosje werd vermoord op 25-01-1943 in Auschwitz.
Vergeten worden zal Roosje niet dankzij haar nichtje Anna (Ria) Pool-Akkerman.
Na anderhalf jaar onvermoeibare inzet heeft zij ervoor gezorgd dat er op 08-12-2016 een Stolpersteine is geplaatst voor Roosje.
Het steentje ligt voor het ouderlijk huis aan de Sledemennerstraat waar Roosje woonde tot zij opgenomen werd in het Apeldoorsche Bosch.
Günther Demnig, de Duitse kunstenaar die de steentjes maakt, legde het steentje onder belangstelling van familie en vrienden uit het hele land.
|
||
De plaats waar het steentje wordt gelegd |
Günter Demnig legt het steentje |
Daan Daniëls zegt Jizkor |
|
||
* Om de diverse akten te kunnen zien op het profiel van Roosje van Dam dient u ingelogd te zijn op de stamboomsite van 'Reis naar het Verleden' |
Sociale media